İspanyol futbolcuyu taciz etmişti: 90 günlük ceza aldı

FIFA, Kadınlar Dünya Kupası şampiyonluğu sonrası Jenni Hermoso’yu dudağından öperek taciz eden İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales’i, hakkındaki soruşturma nedeniyle 90 gün görevden uzaklaştırdı. FIFA, Luis Rubiales’e geçici ceza verirken, açılan soruşturmanın sonucuna göre ceza yeniden şekillenecek.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, FIFA’dan yapılan açıklamada, “Bugünden geçerli olacak olan bu uzaklaştırma, ilk olarak 90 günlük bir süre boyunca devam edecek ve Sayın Luis Rubiales aleyhine 24 Ağustos Perşembe günü açılan soruşturmanın tamamlanmasına kadar sürecektir” denildi.

Ne olmuştu?

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın 20 Ağustos’taki finalinde İngiltere’yi 1-0 yenerek tarihinde ilk defa dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı’nın Sidney’deki maç sonrasındaki madalya töreni ve kutlamalar sırasında RFEF Başkanı Rubiales’in bazı hareketleri tepki almıştı. İspanya’nın maçı kazanmasının ardından Rubiales, madalya töreninde İspanyol futbolcu Jennifer Hermoso’yu dudağından öperek taciz etmişti.

RFEF Başkanı Rubiales, İspanya’da bazı siyasetçiler, basın ve sivil toplum örgütlerince sert bir şekilde eleştirilse de istifa etmeyeceği açıklamıştı. Bunun üzerine de İspanya hükümeti, Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Spor Yüksek Konseyi aracılığıyla Rubiales’in görevden alınması için Spor Tahkim Mahkemesine başvurmuştu.

Ayrıca 23’ü milli takımdan olmak üzere 80 kadar kadın futbolcunun üyesi olduğu Futpro adlı dernek, yaptığı yazılı açıklamayla Hermoso’ya destek vererek, Rubiales RFEF Başkanlığı’nı bırakıncaya kadar milli formayı giymeyeceğini bildirmişti. RFEF ise başkan Rubiales hakkındaki suçlamaların haksız olduğunu, futbolcuların kendi kararlarını verme hakkı olmasına rağmen milli takıma çağrılmaları halinde gelmemeleri durumunda bunun bir suç teşkil edebileceğini ve yasal girişimlerde bulunabileceğini duyurmuştu.

Rubiales, Hermoso’yu öpme anını ‘kutlamanın verdiği coşku, rıza ve karşılığı olan bir hareket’ olarak ifade etse de İspanyol futbolcu kendi rızasının olmadığını söyledi. İspanya’da Başbakan Pedro Sanchez’den futbol derneklerine, Barcelona ve Real Madrid kulüplerine kadar siyasi ve spor dünyasından birçok kişi ve kurum, Rubiales’in istifasını istiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x