Ljubljana Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Andrej Demsar Ege Üniversitesine konuk oldu

Ege Üniversitesi, Uluslararasılaşma misyonu kapsamında yurt dışı üniversitelerden alanında uzman akademisyenleri ağırlamaya devam ediyor. EÜ Emel Akın Meslek Yüksekokulu tarafından, “TÜBİTAK 2221 Konuk veya Akademik İzinli Bilim İnsanı Destekleme Programı” kapsamında, “Arkeolojik Tekstillerin Analiz Yöntemleri” söyleşisi gerçekleştirildi. Emel Akın MYO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç’ün konuğu olarak Ege Üniversitesini ziyaret eden Slovenya Ljubljana Üniversitesi Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Andrej Demsar söyleşide konuşmacı olarak yer aldı. Söyleşiye; Emel Akın MYO Müdürü Prof. Dr. Gonca Özçelik, Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Banu Özgen Keleş ve Doç. Dr. Gülşah Pamuk ile Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Serkan Boz, TEKAUM Laboratuvarlar yöneticisi Prof. Dr. Esen Özdoğan, akademisyenler, öğrenciler ve üç farklı üniversiteden araştırmacılar katıldı.

Prof. Dr. Andrej Demsar yaptığı sunumda, arkeolojik tekstil materyallerinin hangi çevresel koşullarda korunarak günümüze kadar ulaşabildikleri, bu materyaller için uygulanan tahribatsız analiz ve numune alma yöntemlerini anlattı. Prof. Dr. Demsar ayrıca  mikroskobik incelemelerde dikkat edilmesi gerekilen hususlar hakkında önemli bilgiler aktardı.

Etkinlikte Prof. Dr. Andrej Demsar’ın yanı sıra Ege Üniversitesi akademisyenleri; Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur, Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç, Doç. Dr. Serkan Boz, Dr. Fatma Gündüz Balpetek,  Arş. Gör. Öznur Özmen Batıhan, Arş. Gör. Metin Batıhan ve Arş. Gör. İnan Aydoğan’ın da yer aldığı, uluslararası katılımlı “Arkeolojik Tekstiller Multidisipliner Araştırma Grubu” tarafından yapılan çalışmalara yer verildi

Söyleşi sonunda Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Sağlamtimur’un yürütücülüğünü gerçekleştirdiği, Başur Höyük’teki kazı çalışmalarından çıkarılan, M.Ö. 3 bin yıllarına tarihlenen tekstil kalıntılarına yönelik araştırma sonuçları paylaşıldı.

Söyleşi Prof. Dr. Demsar’ın, katılımcıların sorularını yanıtlamasıyla sona erdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x