Rus oligarkların ‘güvenli limanları’ artık işlemez oldu, servetler Rusya’ya geri dönmeye başladı

Uluslararası yaptırımlar nedeniyle sıkışan ve Başkan Vladimir Putin’in, ervetlerini ülkelerine geri gönderme baskısıyla karşı karşıya kalan Rus milyarderler, Ukrayna’nın işgalinden bu yana Avrupa’dan on milyarlarca dolarlık varlıklarını çekti.

Geçen ay, büyük iş adamları Igor Shilov ve Mark Kurtser tarafından kontrol edilen United Medical Group CY Plc ve MD Medical Group Investments Plc’nin hissedarları , şirketlerin Kıbrıs’tan Rusya’ya taşınmasını onayladı. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre bu transfer, Şubat 2022’den bu yana en zengin Rusların yeniden ikamet ettiği varlıkların toplam değerinin en az 50 milyar dolara çıkmasına yardımcı olacak.

“RUSYA, DENİZAŞIRI ÜLKELERDEN DAHA AZ KÖTÜ”

Artık Rusya’nın en zenginlerinin, çoğu ABD, İngiltere veya Avrupa yaptırımları altında olduğundan, servetlerini koyabilecekleri yerlerin sayısı azalıyor. Daha önce Rusya’da Deloitte markası altında faaliyet gösteren Business Solutions and Technologies’in ortağı Natalia Kuznetsova, “Şu anda Rusya, denizaşırı ülkelerden daha az kötü görünüyor” dedi.

Kıbrıs, Jersey ve İsviçre gibi yerlerde kayıtlı varlıkların Rusya’ya ve Kremlin’in dost saydığı Birleşik Arap Emirlikleri ve Kazakistan gibi ülkelere transferi işgalden kısa süre sonra başladı. İlk hamleler arasında gübre milyarderi Andrey Guryev ile çelik kralı Victor Rashnikov’un İsviçre ve Kıbrıs’tan Rusya’ya uzanan aile holdingleri vardı. Milyarder Igor Altushkin gibi diğerleri daha sonra onu takip etti.

“RUSYA-KIBRIS BAĞLANTISI ÇALIŞMIYOR”

Kremlin, en zengin Ruslara, “dost olmayan” olarak nitelendirdiği ülkelerdeki varlıklarını ülkelerine geri göndermeleri konusunda baskı yaptı. Çifte vergi anlaşmaları askıya alındı, bu da Avrupa gibi yerlerde kayıtlı kalmayı imkansız hale getiriyor. Daha önce Rusya’da Ernst & Young markası altında faaliyet gösteren B1’in ortağı Alexei Kuznetsov, “Rusya-Kıbrıs bağlantısı şu anda para transferi açısından pek iyi çalışmıyor” dedi.

Kremlin, iş adamlarını evlerine çekmek için 2018’de uygulamaya koyduğu yerel düşük vergili yurt içi “açık deniz” bölgeleri ve sürekli ince ayarlar gibi teşviklerden yararlandı. Rusya, varlıkları Kıbrıs veya Malta gibi geleneksel limanlarda tutmanın maliyetini de artırdı. Rusya’da yeniden kaydedilen uluslararası varlıklara sahip varlıklar ise vergi avantajlarından yararlanabiliyor.

BAZI ŞİRKETLER HALA AVRUPA’DA KAYITLI

Öte yandan ssadece milyarderler varlıklarını taşımıyor; diğer Ruslar da varlıklarını evlerine taşıyor. Ekonomi Bakan Birinci Yardımcısı İlya Torosov, Pazartesi günü Doğu Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, bu yıl 115 kadar şirketin yurt içi “açık deniz” bölgelerine taşındığını ve toplam sayının 254’e ulaştığını söyledi.

Rusya’nın en büyük emtia ve teknoloji şirketlerinden bazıları hâlâ Avrupa’da kayıtlı. Milyarder Andrey Melnichenko tarafından kurulan gübre üreticisi EuroChem Group AG’nin merkezi İsviçre’nin Zug kentinde yer alırken, şirket geçtiğimiz ay ayrıntılarını açıklamadan, tarım firması Ros Agro PLC’nin listelemesini Kazakistan’a taşıdığını ve Kıbrıs’ta yeniden ikamet etmek için çalıştığını söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x